Naprawy zawieszenia

W świecie idealnym, w którym wszystkie drogi byłyby płaskie i pozbawione ubytków, prawdopodobnie nigdy nie musielibyśmy dokonywać naprawy zawieszenia. Niestety w rzeczywistości nawet najlepszy kierowca wpada czasem w dziurę, a stan dróg pozostawia wiele do życzenia. Wszystkie te elementy wpływają niekorzystnie na całe nasze podwozie, a im większa ilość obciążeń i wibracji, tym szybciej zużywa się zawieszenie naszego pojazdu. Nigdy jednak nie można ignorować sygnałów świadczących o zużyciu lub uszkodzeniu zawieszenia, gdyż oprócz hamulców jest to kolejny układ, który odgrywa niezwykle istotną rolę dla naszego bezpieczeństwa. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu zawieszenia mogą doprowadzić do uszkodzenia koła, a w skrajnych przypadkach − nawet do jego zablokowania.

Konstrukcja zawieszenia

Podstawowymi zadaniami zawieszenia jest połączenie kół z resztą pojazdu. Oprócz tego spełnia dodatkowe zadania jak: zapewnienie właściwego poziomu przyczepności oraz tłumienie drgań pochodzących z nierówności drogi. W skład zawieszenia wchodzą m.in.: amortyzatory, sprężyny, sworznie zwrotnic, wahacze, łożyska, poduszki oraz łączniki drążka stabilizatora. Biorąc pod uwagę złożoność zawieszenia oraz niezwykle istotną rolę jaką odgrywa, łatwo zrozumieć dlaczego tak ważne jest dokonywanie regularnych przeglądów i naprawa uszkodzonych elementów.

Jak rozpoznać, że nasze zawieszenie nie funkcjonuje prawidłowo?

Pierwszym sygnałem, jaki powinien nas zaalarmować, jest stukot dochodzący z okolic podwozia. Chociaż, aby ustalić dokładną przyczynę takich dźwięków konieczna jest wizyta w warsztacie, to jest duże prawdopodobieństwo, że te dźwięki sygnalizują problemy i konieczność naprawy zawieszenia. Warto więc przysłuchiwać się od czasu do czasu pracy naszego pojazdu, gdyż początkowo dźwięki te mogą być  niewyraźne, słyszalne głównie przy poważnej pracy układu, np. na nierównościach. Kolejnym sygnałem, że konieczna jest naprawa są luzy na kierownicy, a w bardziej zaawansowanym stadium − skręcanie samochodu po puszczeniu kierownicy. Powinna nas również zaniepokoić sytuacja, w której jedna opona zużywa się wyraźnie szybciej od drugiej lub występuje nienaturalne przechylenie jednego z kół. Jeśli zauważą Państwo, którykolwiek z tych sygnałów, proszę odwiedzić nasz warsztat, gdzie nasi fachowy dokonają dokładnej kontroli i diagnozy całego układu zawieszenia.

Profesjonalna diagnostyka i naprawa zawieszenia

Mamy wieloletnie doświadczenie w naprawie zawieszenia samochodów wszelkich typów, dzięki czemu bezbłędnie potrafimy określić źródło problemu oraz ocenić poziom zużycia poszczególnych elementów zawieszenia, a tym samym przewidzieć możliwe usterki w przyszłości. Ponieważ  mamy świadomość wagi, jaką zawieszenie odgrywa w bezpieczeństwie na drodze, używamy wyłącznie części sprawdzonych producentów, z którymi współpracujemy od lat. Dla naszych klientów wykonujemy nie tylko konieczne naprawy i konserwacje, lecz również doradzamy najlepsze rozwiązania mające na celu zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Dlatego też po każdej wymianie elementów zawieszenia sugerujemy przeprowadzenie geometrii kół, która pozwoli utrzymać właściwą trakcję oraz zapewnić równomierne zużycie opon. Nasi fachowcy wykonają dla Państwa wszystkie konieczne naprawy i wymiany, w skład których wchodzą:

  • kompleksowa diagnostyka zawieszenia;
  • wymiana i regeneracja amortyzatorów;
  • kontrola i wymiana sprężyn;
  • wymiana łożysk: przednich i tylnych;
  • geometria i zbieżność kół;
  • wymiana przegubu wraz z osłoną;
  • naprawa i wymiana tulei wahacza;
  • konserwacja wszystkich elementów zawieszenia;
  • wymiana sworzni oraz drążków.