Wymiana amortyzatorów

Rola amortyzatorów

Amortyzatory w samochodzie są kluczowym elementem zawieszenia, które − jak każda część  − z czasem ulega zużyciu. Chociaż żywotność amortyzatorów jest spora, to musimy pamiętać, że w zależności od klasy producenta ich wymiana będzie konieczna po około 80 tysiącach kilometrów. Amortyzator to mechanizm odpowiedzialny za prawidłową trakcję, dociskanie koła do podłoża na pracujące wybojach oraz zmniejszenie kołysania resorowego nadwozia. Prawidłowo amortyzatory kontrolują pracę sprężyn, tłumiąc drgania o różnym zakresie, częstotliwości i przyspieszeniu. Zadaniem amortyzatorów jest równomierne rozkładanie masy resorowanej, dzięki czemu zapewniają odpowiedni docisk samochodu do jezdni. Dlatego tak ważne jest dbanie o właściwą kondycję amortyzatorów i ich wymianę w przypadku zużycia. Nowy amortyzator jest bowiem zdecydowanie bardziej „miękki”, czyli pochłania więcej energii i przenosi mniej drgań do wnętrza pojazdu.

Dlaczego wymiana amortyzatorów jest tak ważna?

Myśląc o amortyzatorach musimy pamiętać, że ich podstawową rolą, oprócz tłumienia nierówności nawierzchni, jest zapewnienie przyczepności koła do nawierzchni. Tym samym odgrywają one kluczowe zadanie w zapewnieniu nam bezpieczeństwa na drodze. To właśnie myślenie o amortyzatorach jako o elemencie „komfortu jazdy” powoduje, że właściciele często zwlekają z ich wymianą, co może mieć tragiczne skutki. Zużyte amortyzatory powodują bowiem znaczne wydłużenie drogi hamowania, utratę przyczepności koła, a co z tym idzie − znaczący wzrost ryzyka poślizgu. Dodatkowo w autach wyposażonych w elektroniczne systemy jak ABS, jazda z niesprawnym amortyzatorem może być bardzo niebezpieczna. Dlaczego? Wyobraźmy sobie, że jeden z naszych amortyzatorów nie działa prawidłowo i nie dociska koła do nawierzchni. ABS zadziała we właściwy sposób, jednak koło oderwane od ziemi nie będzie hamowane. System odczyta zablokowane koło w powietrzu jako poślizg i zareaguje odpowiednio do tej sytuacji. Wadliwie funkcjonujące systemy jak ABS, ESP czy ASR są niezwykle niebezpieczne dla kierowcy i jego pasażerów. Jeżeli w Państwa aucie pojawiły się podobne problemy lub znacząco zwiększyło się kołysanie podczas jazdy, to niewątpliwy znak, że czas na wymianę amortyzatorów.

Wymiana amortyzatorów

Kiedy zdecydujemy się już na wymianę amortyzatorów, pamiętajmy, aby oddać to zadanie w ręce profesjonalistów. Wymiana amortyzatora jest skomplikowanym zadaniem wymagającym fachowej wiedzy i doświadczenia. W naszym warsztacie znajdą Państwo jedno i drugie. Nasi specjaliści dokonają dla Państwa kompleksowego przeglądu całego zawieszenia, podczas którego dokładnie sprawdzimy stan techniczny przylegających podzespołów takich jak: osłona tłoczyska, odbój, poduszka czy łożysko. Dzięki temu mają Państwo gwarancję, że raz dokonana naprawa zapewni amortyzatorom długą żywotność. Częstym błędem wielu warsztatów jest wymiana amortyzatorów bez sprawdzenia współpracujących z nimi elementów, co może w krótkim czasie oznaczać konieczność ponownego demontażu kolumny. Zdajemy sobie sprawę, że wymiana amortyzatorów może oznaczać poważny wydatek (a musimy pamiętać, że dla naszego bezpieczeństwa oraz braku problemów przy przeglądzie technicznym amortyzatory należy bezwzględnie wymieniać parami), dlatego doradzimy Państwu odpowiedni przedział cenowy części, łączący w sobie jakość i umiarkowaną cenę. Przy wymianie amortyzatorów w naszym warsztacie otrzymują Państwo dodatkowo specjalną cenę na geometrię kół, która zapewni właściwą pracę całego zawieszenia i równą eksploatację opon.