Wymiana oleju silnikowego

Dlaczego olej silnikowy jest tak istotny?

Olej silnikowy to jeden z najważniejszych elementów chroniących serce naszego auta. Dlatego właśnie, tak ważny jest jego odpowiedni poziom oraz jakość. Czasem zdarza się, że kierowcy poświęcają wiele uwagi najdrobniejszym uszkodzeniom karoserii, lecz zapominają o regularnej wymianie i kontroli poziomu oleju. Takie zaniedbania kończą się zwykle zatarciem lub – w przypadku zbyt niskiego ciśnienia – nawet uszkodzeniem silnika. Te skrajne i rażące przypadki to nie wszystko. Dbanie o prawidłowy poziom i jakość oleju silnikowego zabezpiecza nas przed wieloma mikrouszkodzeniami niewidocznymi gołym okiem, a prowadzącymi w późniejszym czasie do poważnych – często bardzo kosztownych – napraw.

Funkcje oleju silnikowego

Chociaż olej silnikowy kojarzy nam się przede wszystkim ze środkiem służącym do zminimalizowania tarcia, jego funkcje i zastosowanie są o wiele szersze. Olej silnikowy, oprócz redukcji procesów tarcia najbardziej narażonych elementów silnika, odpowiada również za chłodzenie poruszających się części. Warto pamiętać, że pracujące z ogromną siłą tłoki są znacznie gorzej chłodzone i smarowane zużytym lub niskiej jakości olejem. Zastosowane w wysokiej klasy produktach modyfikatory tarcia pomagają redukować do minimum szkodliwe zużycie adhezyjne silnika oraz – o czym nie każdy pamięta – zmniejszają pobór paliwa. Dodatkowo, dzięki odpowiednio dobranym do składu detergentom oraz dyspersantom, olej utrzymuje silnik w czystości redukując ilość osadów i zanieczyszczeń. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko występowania korozji.

Dobór oleju do rodzaju eksploatacji

Warto pamiętać o tym, że olej silnikowy w dużej mierze odpowiada również za uszczelnienie ruchomych elementów, dlatego tak ważne jest dobranie go z uwzględnieniem temperatury eksploatacji. Ma to szczególne znaczenie w zimie, gdy przy rozruchu silnika występuje efekt zmniejszonej lepkości i płynności oleju. Zapobiegają temu oleje z dodatkami depresatorów – substancji odpowiedzialnych za utrzymanie płynności i lepkości smarowidła. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, wybór idealnego oleju do naszego auta nie jest łatwym zadaniem. Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, nasi eksperci dopasują olej odpowiedni do potrzeb każdego silnika, z uwzględnieniem jego specyficznych parametrów oraz rodzaju eksploatacji.