Wymiana opon i wulkanizacja

Budowa opony

Opony w naszym samochodzie są najbardziej narażonym na uszkodzenie elementem zawieszenia, będąc jedynym bezpośrednim łącznikiem pojazdu z nawierzchnią. Jeśli zależy nam na naszym bezpieczeństwie i komforcie jazdy, powinniśmy szczególną uwagę poświecić na zadbanie o odpowiednią kondycję i stan techniczny naszego ogumienia. Podstawowym elementem składowym opony jest oczywiście guma kauczukowa, której wulkanizację odkrył w 1839 roku Charles Goodyear. Bieżnik to część opony wchodząca w bezpośredni kontakt z podłożem, odpowiedzialna za prawidłową przyczepność do nawierzchni. To właśnie zużycie bieżnika jest najważniejszym sygnałem, że czas pomyśleć o wymianie opon na nowe. Osnowa i opasanie to „kręgosłup” opony. Składają się na niego ułożone pod różnymi kątami warstwy kordu, a ich zadaniem jest usztywnienie opony i zapobieganie deformacjom. Elementem bezpośredniego styku z felgą jest stopka, w której biegnące obwodowo druty gwarantują  przyleganie opony do obręczy. Wszystkie te elementy muszą być zachowane w idealnym stanie, aby wytrzymywać ogromne przeciążenie, na jakie są narażone opony podczas codziennej eksploatacji.

Dlaczego należy wymieniać opony?

Często zdarza się, że kierowcy dbają o wszystkie elementy zawieszenia i układu hamulcowego, traktując opony po macoszemu, a wizytę u wulkanizatora odkładają jedynie na sezonową wymianę opon. Jest to poważny błąd, gdyż już przy głębokości bieżnika poniżej 4 mm (opony zimowe) i 2,5 mm (opony letnie) rażąco zmniejszają się ich właściwości przyczepne. Ogumienie o zużytym bieżnikowaniu lub innych uszkodzeniach powoduje słabe odprowadzanie wody, a tym samym drastycznie wzrasta ryzyko wpadnięcia w poślizg. Dlatego powinniśmy regularnie odwiedzać wulkanizatora i wymieniać opony w sytuacji stwierdzonego defektu lub zużycia. Pamiętajmy również, że opona ma określoną żywotność, po której traci ona swoje właściwości. Zazwyczaj czas eksploatacji opon nie powinien być dłuższy niż 10 lat, niezależnie od stopnia zużycia bieżnika. Poważnym sygnałem do wymiany opon jest zaobserwowanie pęknięć, rozwarstwień lub wychodzących drutów. W takiej sytuacji powinniśmy bezzwłocznie udać się do wulkanizatora i wymienić zużyta oponę.

Wymiana opon i wulkanizacja

Nasz serwis gwarantuje Państwu najwyższy poziom usług wulkanizatorskich oraz sprawną wymianę opon. Oferujemy Państwu nasze wieloletnie doświadczenie w dziedzinie eksploatacji i prawidłowego doboru ogumienia samochodowego. Doradzimy jaki typ opon będzie najbardziej odpowiedni do Państwa pojazdu pod kątem wzoru bieżnika (kierunkowe, symetryczne, asymetryczne), dopasowaniem do rodzaju felgi (aluminiowe, stalowe) oraz rodzaju wypełnienia (powietrze). W naszym serwisie świadczymy usługi: wymiany, wyważania, naprawy i wulkanizacji opon oraz przechowalni opon sezonowych.

Dla naszych klientów dokonujemy przeglądów stanu ogumienia oraz kontroli ciśnienia powietrza, które jest kluczowe dla utrzymania opon w odpowiedniej kondycji. Zbyt niskie, lub nieproporcjonalne ciśnienie prowadzi do ich szybszego zużywania, zwiększa zużycie paliwa i pogarsza przyczepność pojazdu. Podczas wymiany opon stosujemy najwyższej klasy urządzenia wyważające, dzięki czemu mają Państwo gwarancję, że ich opony będę pracować w idealnej koordynacji, co zapewni im długą żywotność, a Państwu komfort jazdy i oszczędność pieniędzy.