Wymiana rozrządu

Funkcja rozrządu

Układ rozrządu to jeden z najważniejszych elementów wchodzących w skład silnika. Jego podstawową funkcją jest umożliwienie dopływu mieszanki paliwowo-powietrznej do cylindrów, a w dalszej kolejności usuwanie produktów spalania. Rozrząd zapewnia właściwą pracę oraz osiągi naszego silnika. W konstrukcjach pojazdów osobowych występują dwa zasadnicze typy pod względem rodzaju napędu: przy użyciu łańcucha lub paska. W obu przypadkach energia z wału korbowego zostaje przełożona na wałki rozrządu, który z kolei umożliwia otwieranie się zaworów. W skład układu rozrządu wchodzą dodatkowe elementy takie jak: napinacze, pompa wody czy szyny naprowadzające (w wersjach łańcuchowych).

Dlaczego wymiana rozrządu jest tak ważna?

Rozrząd, jak każdy element auta, podlega stopniowemu zużyciu i po określonym czasie wymaga wymiany. Tempo eksploatacji różni się w zależności od producenta oraz typu rozrządu. Zasadniczo wartość ta wynosi w wersji z paskiem od 60 do 120 tysięcy kilometrów, a przypadku rozrządu napędzanego łańcuchem wymianę zaleca się po około 120 do 150 tysięcy. Jednak są to tylko ogólne sugestie, a w rzeczywistości dla dobra naszego pojazdu (oraz naszego portfela) powinniśmy dokonywać regularnej kontroli stanu technicznego naszego rozrządu i w razie stwierdzenia jego zużycia (szczególnie zestawu napędowego) dokonać bezzwłocznej wymiany. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w przypadku uszkodzenia paska lub łańcucha istnieje bardzo poważne ryzyko uszkodzenia tłoków, co może skutkować wygięciem zaworów i poważnym uszkodzeniem głowicy silnika. Kwestia związana z układem rozrządu jest tym poważniejsza, że w odróżnieniu od innych elementów pojazdu, samodzielne wykrycie uszkodzenia jest bardzo trudne. Zwykle w pierwszej kolejności pojawiają się trudne do wychwycenia mikrouszkodzenia, a następnie często bez ostrzeżenia dochodzi do zerwania paska (łańcucha). Dlatego tak ważne są regularne kontrole w warsztacie, a w przypadku stwierdzenia uszkodzenia – wymiana rozrządu. Oprócz regularnych przeglądów pamiętajmy, aby bezwzględnie dokonać wymiany rozrządu po zakupie używanego auta, za wyjątkiem sytuacji, w których właściciel ma udokumentowaną książkę serwisową. Jednak nawet wtedy należy wykonać oględziny rozrządu w celu oceny jego stanu technicznego.

Profesjonalna wymiana rozrządu

Kiedy zdecydujemy się na wymianę rozrządu powierzmy tę operację profesjonalistom. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w pracy z samochodami wszelkich typów, możemy zagwarantować Państwu sprawną i profesjonalną wymianę rozrządu. Dzięki zdobytym umiejętnością dokonamy dokładnej diagnostyki rozrządu oraz współpracującego z nim osprzętu. Nasi specjaliści ocenią stan techniczny podzespołów i w razie konieczności dokonają odpowiedniej wymiany. Oprócz wymiany rozrządu sprawdzimy stan pompy wody, rolek prowadzących, uszczelniaczy wałków rozrządu i wału korbowego, jak również sprawdzimy naciągnięcie paska oraz występowanie wycieków oleju. Dzięki wymianie rozrządu w naszym serwisie będą Państwo jeździć spokojnie, pewni stanu technicznego tego kluczowego dla pracy silnika układu.