Sprawdź czy masz ważny przegląd/badanie techniczne – dlaczego to ważne?

W natłoku codziennych obowiązków i spraw do załatwienia, często zdarza się nam o czymś zapomnieć. Tym gorzej sprawa ma się z kwestiami, które dotyczą nas bardzo rzadko, jak na przykład coroczny przegląd techniczny naszego samochodu. Dlatego właśnie powinniśmy regularnie kontrolować aktualność naszego badania technicznego. Przekroczenie terminu może mieć dla nas bowiem przykre konsekwencje.

Po pierwsze, podczas rutynowej kontroli policjant stwierdzający nieważny przegląd techniczny samochodu ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny i wystawić pozwolenie czasowe na poruszanie się po drogach ważne 7 dni. Oczywiście na tym sprawa się nie kończy. W zależności od czasu przekroczenia badania stanu technicznego pojazdu i według własnego uznania policjant może nałożyć na nas mandat w granicach od 20 do 500 złotych. Dodatkowo, jeśli zostaniemy przyłapani ponownie po upływie 7 dni, nasz pojazd zostanie odholowany na parking policyjny. Już sam ten fakt powinien nas zmotywować do sprawdzenia czy mamy ważny przegląd techniczny.

Po drugie, choć w zapisie prawnym nie ma bezpośrednio mowy o nieważnym badaniu technicznym, to prowadzenie samochodu z nieaktualnym przeglądem stanowi doskonałą furtkę dla ubezpieczyciela. Szczególnie w przypadku ubezpieczenia AC, firma ubezpieczeniowa może starać się wykazać, że prowadzenie auta bez ważnego przeglądu było równoznaczne z umyślnym wyrządzeniem szkody. Może to doprowadzić do pomniejszeniaa w skrajnych przypadkach do wstrzymania wypłaty odszkodowania. Dodatkowo, prowadząc pojazd bez ważnego badania technicznego, w sytuacji poważnego wypadku, którego przyczyną będzie usterka techniczna, narażamy się na poważne konsekwencje karne. Dlatego tak ważne jest pilnowanie daty przeglądu i jego bezzwłoczne wykonywanie.

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz